Letos nám Nikon udělal radost a poslal na trh dva pevné objektivy se světelností f1,4. Prvním překvapením byla dostupná cena, druhou zajímavostí je, že se nejedná o objektivy řady S-line. Těla objektivů se neoblékla do kovového kabátku a nejsou to skla, která chtějí lámat rekordy v klinické ostrosti z rohu do rohu. Přijde mi, že tu jde hlavně o vášeň, zábavu a radost z focení. Někoho v Japonsku museli vyloženě ukecat, ať nedbá na technicky dokonalý výstup a spíš popustí uzdu fantazii, a vytvoří objektiv s charakterem. Někdo tuhle řadu bude milovat, jiný nad ní ohrne nos. Měl jsem to štěstí, že jsem tahle dvojčata mohl vyzkoušet, a i když jsem v testu leckdy tvrdší, jako přísný otec na dítě, chtěl bych vidět více takových objektivů. Pojďte se podívat se mnou, jak si dvě různá ohniska stojí a jestli se vám také budou líbit.
Text a foto: Marcel Jašek
Nikon Z 35 mm f1,4: Ještě světelnější, kompaktní 35 pro Nikon Z systém
Cena: 18 990 Kč
Dalo se očekávat, že Nikon nabídne svým zákazníkům ještě jednu variantu 35milimetrového Z objektivu, a to se světelností f1,4. Když se tak stalo, pro mnohé bylo překvapením, za jakou cenu. Bylo to příjemné překvapení, které vyvolalo další otázky. Na trhu je nějakou dobu Z 35 mm f1,8 S, a ta je o dost dražší, tak co se děje? Většinou bývá světelnější objektiv dražší. Proč to tady neplatí?
Oba objektivy jsou si podobné jako vejce vejci, ale ukázalo se, že jen na první pohled. Při bližším zkoumání se našlo rozdílů dost, jenže světelnost f1,4 je tak lákavá. Světelnější objektiv ale nemusí být nutně vždy ostřejší nebo technicky dokonalejší. Nebudeme řešit, který objektiv je lepší a jaký si vybrat. Dnes se prostě podíváme podrobněji na tuhle novější, světelnější a přitom levnější variantu.
Konstrukce a ovládání
Tělo objektivu je převážně plastové, pouze bajonet zůstává kovový. Ovšem plasty působí velice solidně a pevně. Nikde nic nevrže a celkově má objektiv dobrou přilnavost. Osobně mi perfektně sedl do ruky a byl příjemně lehký (415 g). Na Nikonu Z6II se mi
zdál dobře vyvážený. Je odolný vůči povětrnostním vlivům a u bajonetu je také gumové těsnění. Těsnění by však nemělo být na takové úrovni jako u řady S. Objektiv je dodáván s plastovou sluneční clonou ve tvaru okvětního lístku. Z přední strany objektivu je 62mm závit pro filtry. Na těle objektivu, hned jako první nalezneme široký, pogumovaný manuální ostřicí kroužek a kousek za ním druhý, tenčí, plastový. V základu je nastavený jako volič clony. Oba tyto kroužky si můžete v menu přenastavit na libovolně volitelné funkce. Co však na těle chybí, je přepínač MF/AF.
Objektiv má 9 lamel kruhové clony, pro dosažení krémovějších, rozostřených oblastí. Optická konstrukce objektivu je složena z 11 členů v 9 skupinách včetně 2 asférických členů.
Ostření je interní, dostatečně rychlé a prakticky tiché. Zároveň umožňuje plynulé
přechody při natáčení filmů díky použitému lineárnímu krokovému motorku.
V praxi
Objektiv opravdu perfektně sedí na fullframe těla. Osobně jsem testoval na Z6II. V ruce cítíte hlavně tělo fotoaparátu a objektiv vám nikam nekloubí zápěstí. Moc dobře se mi s ním pracovalo. Takhle si představuji nenápadný a univerzální fotoaparát. Jelikož je utěsněný, nemusíte se bát fotit s takovým kombem ani v mírném dešti. V batohu nezabírá moc místa a na popruhu přes rameno se dá nosit celý den. Že je plastový, jsem si během focení nijak neuvědomoval. Když se na objektiv podíval můj kolega, po tomto zjištění nad sklem zlomil hůl a už ho nic nezajímalo. Věřte, že použitý materiál je solidní, pevný a nevidím důvod, proč by měl být kvůli tomu objektiv řazen mezi horší.
Další postřeh z focení; osobně mi clonový kroužek na objektivu vyhovuje a rád ho využívám na různých sklech, ale tady myslím, někomu vyhovovat může, jinému ne. Někdy je totiž skok na další clonu větší, než chcete, a chcete-li ji nastavit správně, musíte si to pohlídat. Bylo by dobré chod tohoto kroužku nějak doladit.
Dalším dobře viditelným parametrem je ostření. Poslední dobou všichni výrobci myslí na univerzálnost ostření, jak pro fotografy, tak pro videotvůrce. Velmi často volí tiché krokové motorky. Nejsem toho moc velký fanoušek, protože hlavně fotím. Ostření je tiché a plynulé. Dá se říct, že i dostatečně rychlé a přesné. Tyhle motorky najdete i u podstatně levnějších skel, a bohužel rychlost tohoto objektivu není vlastně o nic lepší. Tady bych dal přednost rychlejšímu ostření před plynulostí.
Jestli si mohu trošku zapřemýšlet nahlas, zkusím to rozebrat. Když si objektiv není jistý, jako by se rozmýšlel, jestli má zaostřit. Párkrát sebou škubne a nechá místo, kam ostříte, nezaostřené. Když už se rozjede, tak přeostří táhle a plynule. Nestává se to často, opravdu jen občas. A je otázkou, jak moc za to může objektiv, nebo spíš starší tělo fotoaparátu. Někdy se daří zaostřit na první dobrou a všechno funguje, jak má, jindy je váhavý. V testu jsem měl i novější Z 50 mm f1,4; ten byl dokonce o kapánek horší.
Co se týká fotografií, jsem opravdu mile překvapený. Objektiv má pěkný charakter a barevnost. Hlavním tahákem je určitě světelnost. Není sice opticky dobrý jako Z 35 mm f1,8 S, ale nabízí nám jiný bokeh a chování v protisvětle. Docela vinětuje, nějaké zkreslení i chromatická aberace se tu najdou. To lze ovšem vždy elegantně upravit v nějakém editoru. Ostrý je hlavně ve středu, okraje jsou měkké i při zaclonění. Ale stejně to nějak funguje.
Fotografie pořízené Z 35 mm f1,4 se mi opravdu líbí. Záleží však na vás, co u objektivu hledáte. Tento objektiv se chová jako nějaké starší sklo. Bokeh je trošku hrubší, vířivý. Někomu se nemusí líbit. Kolikrát je žádoucí krémový bokeh. Tady jsou vidět kroužky. Díky absenci některých povlaků na čočkách je víc náchylný v protisvětle. Ztrácí kontrast a produkuje nějaké odlesky. Sluneční hvězdy jsou pěkné.
Objektiv nemusí byt dokonalý ve všech parametrech. Měl by dávat i něco navíc,
a tady té jinakosti dostáváte dost. Mně se celkově líbil. Jen to ostření je za mě průměrné a zasloužilo by si zlepšit.
Závěr
Ostření je za mě největší bolestí tohoto skla a doufám, že to bylo starším tělem. Vůbec bych to nerozebíral u objektivu do 10 tisíc, ale tady si nemůžu pomoci. Srovnával jsem ostření i s technikou jiných značek, co jsem měl doma, a Nikon byl bohužel nejpomalejší a nejváhavější. Stálo by za to vyzkoušet ho i na Z8.
Nemám z toho radost, že to musím napsat, ale jestli je příčina v objektivu, nelze ho doporučit na profesionální práci, kde je rychlost a přesnost ostření hlavním kritériem. Rychlý pohyb a horší světelné podmínky dělají „zetkovým“ f1,4 objektivům bohužel problém. Nikon nám nicméně přináší další alternativu 35mm objektivu. Je jen na vás, kterému dáte přednost. Nestává se často, aby objektiv s lepší světelností byl levnější, ale tady to dává smysl. Lepší než Z 35 mm f1,8 S není, ale stále nám nabízí kvalitu s jinými vlastnostmi a lepší světelnost.
Líbí se mi
• Světelnost objektivu
• Kompaktní a lehký
• Utěsnění proti vodě a prachu
• Cena/výkon
• Bokeh
Mohlo by být lepší
• Silné zkreslení a vinětace
• Ostření
• Měkké rohy
Technické parametry:
Ohnisková vzdálenost: | 35 mm |
Dostupné pro bajonet: | Nikon Z |
Konstrukce: | 11 členů / 9 skupin (včetně 2 asférických členů) |
Počet lamel clony: | 9 |
Rozsah clonových čísel: | f1,4–16 |
Min. ostřicí vzdálenost: | 27 cm |
Průměr závitu pro filtry: | 62 mm |
Délka × průměr: | 75 × 87 mm |
Hmotnost: | 415 g |
Utěsnění proti prachu a vodě: | Ano |
Ostření: | Tichým krokovým motorem STM |
Nikon Z 50 mm f1,4: Lepší a levnější dvojče f1,4 od Nikonu
Cena: 13 990 Kč
Když se na trhu objevil relativně levný objektiv Z 35 mm f1,4, hodně lidí, kteří objektiv vyzkoušeli, začalo mluvit o nové řadě a rozdílné filozofii ve výrobě Z Mount objektivů. I když to nebyl klinicky ostrý a dokonalý objektiv, který většina očekávala, nabízel určitý charakter, který se zalíbil, a čekalo se, zda Nikon nabídne i jiné sklo s jiným rozsahem, ale podobným charakterem. Tak se stalo. Máme tu Z 50 mm f1,4 za velice slušnou cenu.
Konstrukce a ovládání
Tělo objektivu je stejné jako u dříve vydané Z 35 mm f1,4. Tady se nejspíš budu opakovat. Celé je vyrobeno z kvalitních plastů, pouze bajonet zůstává kovový. Nikde nic nevrže a je dostatečně pevné. Hmotnost objektivu je pouhých 420 g. Objektiv byl pečlivě zkonstruován tak, aby odolával prachu a vlhkosti. Je dodáván s plastovou sluneční clonou ve tvaru okvětního lístku. Závit pro filtry je krásných 62 mm. Na těle objektivu nejdřív uvidíme široký, pogumovaný manuální ostřicí kroužek a kousek za ním druhý tenčí, plastový. V základu je nastavený jako volič clony. Oba tyto kroužky si můžete v menu přenastavit na libovolně volitelné funkce. Nic jiného už na těle objektivu nenajdeme, ani přepínač AF/MF.
Nikon uvádí, že objektiv je složený z 10 čoček / 7 členů (včetně 1 asférického optického členu). Ostření je interní, dostatečně rychlé a prakticky tiché. Zároveň umožňuje plynulé přechody při natáčení filmů díky použitému krokovému motorku.
V praxi
Nikonu se opravdu povedlo udělat přesné dvojče Z 35 mm f1,4. Když si dám objektivy vedle sebe na stůl, nerozeznám, který je který. Stejné je to na fotoaparátu. V ruce sedí dobře, ostřicí i druhý funkční kroužek jsou pěkně po ruce. Moc se mi líbí lehkost objektivu a jeho menší rozměr. Osobně mám nejraději takové nenápadné objektivy, které můžete celý den nosit v brašně, aniž by vás bolela záda či ramena.
Tělo z plastu není opravdu žádnou překážkou, utěsněný proti vodě a prachu je, jen by vám neměl padat na zem z velké výšky. To by plast opravdu nemusel vydržet, ale obávám se, že ani optika uvnitř kovového těla by neměla radost. Takže buďme rádi za kvalitní plast a nízkou hmotnost.
Jak už jsem u předchozího skla psal, nebyl jsem nadšený z plynulosti a rychlosti ostření krokových motorků Nikon. Jestli za to může sklo, či tělo Z6II, netuším. Z 50 mm f1,4 byla v téhle disciplíně bohužel kapánek horší než Z 35 mm f1,4.
Tohle jsem zažil během testu na vlastní kůži, nechal jsem objektiv proto vyzkoušet pár kamarádů, kteří také fotí, a shodli jsme se na tom všichni. Proto jsem se rozhodl, že to v testu být musí. Tady musím druhým dechem dodat, že za peníze, za které tohle sklo pořídíte, umím přimhouřit oko.
Tím bych ale veškerá negativa ukončil. Musím napsat, že jsem fanouškem této řady objektivů. Jejich charakter mě baví. A líbí se mi nová strategie f1,4 objektivů za přijatelné ceny.
Testovaná Z 50 mm f1,4 je totiž tím lepším dvojčetem. V ostatních parametrech poráží starší Z 35 mm f1,4. Největším optickým problémem padesátky jsou podélné chromatické aberace, které můžete zdárně potlačit nějakým editorem.
Jinak hurá, ostrost pěkně ve středu od clony f1,4, a když chcete i super ostré rohy, stačí přiclonit na f2,8. Takového výsledku u pětatřicítky vůbec nedocílíte. Vinětace je nepodstatná a zkreslení jsem žádné neviděl. Charakter a barevnost jsou pořád pěkné. S protisvětlem si dokáže poradit lépe a bokeh je na 50 milimetrech zase o kapánek lepší. Kroužky ovšem zůstávají. Tenhle charakter staršího skla k této řadě už patří. Sluneční hvězdy jsou pěkné od clony f8.
Závěr
Musím říct, že s ohledem na cenu a kvalitu, kterou objektiv nabízí, bude těžké objevit něco, co by tohle sklo momentálně překonalo. Rád bych viděl takový objektiv i u jiných výrobců fotoaparátů.
Cena, kompaktní rozměr a nízká hmotnost ruku v ruce s kvalitním optickým výstupem jsou pádné argumenty. Vyzkoušejte rychlost ostření na vašem fotoaparátu a jestli budete spokojeni, po optické stránce vás objektiv nezklame.
Líbí se mi
• Utěsnění proti vniknutí prachu a vody
• Bokeh
• Kompaktní a lehký
• Závit 62 mm
• Poměr cena vs. kvalita
Mohlo by být lepší
• Chromatická aberace
• Rychlost ostření
Technické parametry:
Ohnisková vzdálenost: | 50 mm |
Dostupné pro bajonet: | Nikon Z |
Konstrukce: | 10 členů / 7 skupin (včetně 1 asférického členu) |
Počet lamel clony: | 9 |
Rozsah clonových čísel: | f1,4–16 |
Min. ostřicí vzdálenost: | 37 cm |
Průměr závitu pro filtry: | 62 mm |
Délka × průměr: | 74,5 × 86,5 mm |
Hmotnost: | 420 g |
Utěsnění proti prachu a vodě: | Ano |
Ostření: | Tichým krokovým motorem STM |
Comments