top of page
Obrázek autoraAnna Poborska

Canon RF 35 mm f1,4 L VCM: Další špičkový RF objektiv je tentokrát hybridní

Text a foto: Marcel Jašek



Cena: 47 790 Kč


Na tento objektiv se čekalo opravdu dlouho. Spousta fotografů netrpělivě vyhlížela, kdy Canon uvede 35mm ohnisko v profi L těle. Otázkou také bylo, jestli půjde o verzi se světelností f1,2 či f1,4. Canon si zvolil f1,4 a to je možná dobře. Objektiv je díky tomu levnější a kompaktnější. Jde vůbec o první RF objektiv s touto světelností, navíc je jako první takzvaně hybridní. Vyvinutý jak pro fotografii, tak video. Tahle hybridní inovace se týká hlavně systému ostření a možnosti měnit clonu ostřicím kroužkem na těle objektivu. Což je vlastně také poprvé, kdy se samostatný clonový kroužek objevil v této řadě pevných skel přímo na těle. Zajímavých poprvé tu máme dost, tak se podíváme, jak to všechno funguje v praxi.



Konstrukce a ovládání

Tělo objektivu je vyrobeno z vysoce kvalitního umělého plastu s kovovým bajonetem. Váží krásných 555 g. Jako každý elkový objektiv je perfektně utěsněný proti prachu a vlhku. Z přední strany objektivu máme tradičně závit určený pro filtr. Zde o průměru 67 mm. Hned za ním je ovládací kroužek, ke kterému můžete přiřadit libovolnou funkci. Potom kroužek manuálního ostření, spínač Iris Lock, který drží clonový kroužek v automatickém režimu A, kdy clonu měníte na těle fotoaparátu. Ovládací tlačítko objektivu s přiřaditelnou funkcí, přepínač AF/MF a nakonec kroužek irisové clony. Další vychytávkou u bajonetu objektivu je zadní držák filtru se zasouvacím mechanismem. Abych nezapomněl, objektiv je samozřejmě dodáván s plastovou sluneční clonou ve tvaru okvětního lístku.



Zajímavé věci se skrývají i uvnitř. Objektiv disponuje 11 lamelami kruhové clony, pro dosažení více krémových, rozostřených oblastí. Optická konstrukce objektivu je složena z 14 prvků v 11 skupinách, obsahující 2 asférické členy a 2 skleněné prvky UD (Ultra-Low Dispersion) s povrchovou úpravou Super Spectra a ASC.


11 lamel neudělá pěkné sluneční hvězdy

Ostření obstarávají dva motorky. Rychlý motor Nano USM v kombinaci s ještě rychlejší technologií Voice Coil Motor (VCM). Autofokus tohoto objektivu s vnitřním ostřením je opravdu rychlý a přesný. Aby se dal považovat za ideální pro ostření i u videa, musí navíc poskytnout plynulé a prakticky tiché chování, a to se povedlo.



V praxi

Nedokážu vysvětlit proč, ale miluji elková skla Canon. Stačí mi jen objektiv vybalit z krabice. Jeho provedení, použité materiály, jak působí odolně, pevně. Vždycky mám pocit, že držím v ruce něco výjimečného. S přechodem na RF bajonet se tento pocit nevytratil, spíš naopak. Canon RF 35 mm f1,4 L VCM je prostě perfektní i díky tomu, že je dostatečně kompaktní a lehký. To byla první věc, z které jsem byl nadšený. Ohnisko 35 mm je za mě nejvšestrannější ze všech pevných skel, a když nějaké takové vlastním, bývá na mém fotoaparátu nejčastěji. Spároval jsem ho s tělem Canon EOS R6, nasadil na popruh přes rameno a vyrazil na celodenní výlet do Čech pod Kosířem. Nádhera, jen jsem si fotil a nijak se s ním neobtěžoval. Nepronesl se a nepřekážel.



Musím říct, že ovládací kroužky fungují pěkně, hladce. To asi nepřekvapí. Co jsem zaregistroval, a možná by se někdo, kdo nemá zkušenost s novými typy motorku pro video, mohl leknout, že v objektivu chrastí, když s ním zatřepete. Nebojte se, není to závada, je to vlastnost VCM motorku. Přesnost a rychlost automatického ostření je prvotřídní. Tady bude každý fotograf spokojený, ale co to video?



Autofokus při sledování zaostřeného objektu byl opravdu plynulý, přesný a stabilní. Všechno se děje v absolutní tichosti. Upozorním, že objektiv nemá žádnou stabilizaci. Tuhle činnost obstarává stabilizovaný senzor v těle fotoaparátu. Dýchání při videu jsem žádné neviděl, a jestli, muselo být úplně minimální. Myslím, že nový motorek VCM je opravdu vynikající, odvádí velmi slušnou práci a profesionálním video tvůrcům bude určitě dělat radost.



Další super vlastností je jeho ostrost. Od clony f1,4 je krásně ostrý, trochu méně v rozích. Pro absolutně skvělý výkon stačí přiclonit na f2. V porovnání s RF 35 mm f1,8 STM má lepší mikro kontrast a vykreslování detailů. Je také dobře odolný odleskům. Automatická korekce pěkně koriguje vinětaci a zkreslení. Tohle je, a asi i bude, nejvíc diskutované téma. Objektiv se hodně spoléhá na korekce. Když si nahrajete fotografie do lightroomu a kouknete na RAWy bez zapnuté korekce, pochopíte proč. Hned jsou vidět silnější vinětace a poduškovité zkreslení. Někoho může zklamat, že objektiv není opticky dokonalý rovnou, ale osobně mi to problém nedělá. Viděl jsem pár recenzentů, jak se u tohoto tématu hroutili. Myslím, že Canon na korekce myslel hned od začátku. Aby při narovnávání obrazu nedošlo k nějakému zmenšení 35mm ohniska ořezem, je skutečný výstup o kapánek širší. Tipl bych 32 mm.


S korekcí
Bez korekce

Bokeh je za mě líbivý, barvy krásné a kontrast perfektní i v protisvětle. Zajímavé bylo, že speciální kroužek clony na těle objektivu fungoval pouze u videa. Trošku jsem se po tom pídil, a je to tak. Tento kroužek je primárně určený pro video, ale u fotoaparátů letošních, či budoucích, lze měnit clonu i při fotografování.



Závěr

Kdybych si měl vybrat jedno sklo Canon, začnu tímto. Samozřejmě, na trhu jsou i lepší objektivy. Tady určitě najdeme pár kompromisů v obrazové kvalitě. Ale získáme vynikající, univerzální nástroj jak pro video, tak fotografii. Vynikající ostření ocení oba tábory. Obrazová kvalita je na nejvyšší úrovni. Barvy, ostrost, bokeh a kontrast jsou dost silné argumenty. To všechno máme v super odolném, dobře fungujícím těle, které váží pouhých 555 g. Když ho nasadíte na tělo fotoaparátu, nemáte pocit, že vám vykloubí zápěstí. Musíte vzít v potaz praktičnost a co opravdu potřebujete. Vinětace mi nikdy nevadila a různé automatické korekce využívá čím dál více objektivů. Máte-li rádi ohnisko 35 mm jako já, u Canonu moc na výběr není a tohle je asi nejlepší objektiv v tomto ohnisku, které kdy Canon vyrobil. Já jsem byl velice spokojený a objektiv bych si nejraději nechal.



Zajímavost

VCM vyzařuje magnetické pole nízké úrovně. Společnost Canon doporučuje, že pokud máte implantabilní kardiostimulátor nebo jiné lékařské zařízení, měli byste se před použitím tohoto produktu poradit se svým lékařem.


Líbí se mi

• Rychlé, plynulé a tiché VCM a USM AF

• Ostrost a kvalita obrazu

• Relativně kompaktní a lehký

• Clonový kroužek, tlačítko funkce objektivu

• Zpracování objektivu


Mohlo by být lepší

• Clonový kroužek funkční i pro starší těla

• Silné soudkovité zkreslení

• Objektiv hrká


Technické parametry

Ohnisková vzdálenost:

35 mm

Dostupné pro bajonet:

Canon RF

Konstrukce:

14 členů / 11 skupin (2x UD, 2x Gmo asférické)

Úhel záběru:

63°

Počet lamel clony:

11

Rozsah clonových čísel:

f1,4–16

Min. ostřicí vzdálenost:

28 cm

Průměr závitu pro filtry:

67 mm

Délka × průměr:

99,3 × 76,5 mm

Hmotnost:

555 g

Utěsnění proti prachu a vodě:

Ano

Ostření:

Nano USM v kombinaci s ještě rychlejší technologií Voice Coil Motor (VCM)



4 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page